У вівторок, 21 червня 2016 року, о 14.00 в Національному інституті стратегічних досліджень відбудеться круглий стіл «Політика культурної дипломатії: стратегічні пріоритети для України». Захід організовано відділом гуманітарної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень у партнерстві з Київським офісом Інституту Кеннана.

Національний інститут стратегічних досліджень та Київський офіс Інституту Кеннана підготували рекомендації уряду щодо розвитку напрямку культурної та публічної дипломатії України

Експертне обговорення проблем поля культурної дипломатії передбачає перехід від риторики навколо питань міжнародної культурної присутності України до розробки інструментарію державної політики у цій сфері, напрацювання рекомендацій для органів державної влади щодо впровадження політики культурної дипломатії.

Культурна дипломатія визнана ефективним інструментом формування позитивного іміджу країни у світі, вирішення питань національної безпеки, стимулювання попиту на національний продукт за кордоном, забезпечення розвитку багатьох сфер суспільства, у тому числі соціальної і культурної. Однак досі відсутня послідовна позиція держави щодо впровадження політики, де б використовувався цей інструмент, а саме – відсутні її стратегія та інституційні засади. Це ставить перед державою відповідні завдання.

Одним із них є формування інституційних засад політики культурної дипломатії, для якої на сьогодні склалися очевидні підстави: активність та визнання українських митців за кордоном, успіхи шоу-бізнесу, розбудова мережі Global Ukraine, створення структурних підрозділів Міністерства закордонних справ України з питань публічної та культурної дипломатії. Аналіз міжнародної присутності української культури вказує на перспективність розбудови горизонтальних зв’язків між її суб’єктами.

Однак, як показує досвід 2015 року, Український Інститут є національним проектом на майбутнє – нині держава не готова до створення Українського Інституту як інституції з ефективною діяльністю. Інституалізація політики культурної дипломатії може відбутися за умов реформування діяльності культурно-інформаційних центрів, існуючого ресурсу міжнародної культурної активності, налагодження «внутрішньої культурної дипломатії», культурних комунікацій між регіонами держави, адекватної культурної політики, що сприятиме розвитку якісного національного культурного контенту. Тому саме ці проблеми і винесені на обговорення на засіданні круглого столу з метою отримати пропозиції щодо їх подолання та втілити їх у відповідних рекомендаціях для органів влади.

Одним із завдань формування політики культурної дипломатії має бути підготовка проекту Стратегії культурної дипломатії – документу, покликаного визначити візію, мету, суб’єктів, ключові напрямки активності у відповідній сфері, а також забезпечити синергію дипломатичної та культурної політик.

Експерти Національного інституту стратегічних досліджень фокусуються на питаннях культурної дипломатії як на одній з центральних проблем національної безпеки держави, акцентуючи на можливостях «м’якої сили» виконувати функцію дієвого механізму протидії інформаційному тиску та спотворенню інформації про Україну, сприяти налагодженню регулярних міжнародних культурних комунікацій, забезпечити системну роботу українських культурних ініціатив за кордоном. У аналітичних записках, розділах щорічного Послання Президента до Верховної Ради України, аналітичній доповіді «Культурна дипломатія України: стан, проблеми, перспективи» фахівці Інституту наголошують, що інститут культурної дипломатії може мати реальний вплив на суспільство, консолідуючи українську громаду, відкриваючи можливості для її всебічного розвитку. Експерти інституту є інтегрованими як у громадське обговорення проблем культурної дипломатії України, так і залучаються до розробок рекомендацій щодо посилення культурної присутності України за кордоном, використання досвіду європейських культурних інститутів, моделювання діяльності Українського інституту (участь у робочій групі щодо організаційно-правової форми діяльності Українського інституту, розробка пропозицій щодо місії і функцій цієї установи).

Київський офіс Інституту Кеннана послідовно підтримує громадський та дослідницький інтерес до проблем культурної дипломатії, – зокрема, виступає одним з ініціаторів Форуму культурної дипломатії (Перший форум відбувся у 2015 році, а Другий форум культурної дипломатії пройшов у квітні 2016 року у співпраці з Міністерством закордонних справ України та за фінансової підтримки Посольства США в Україні і Міжнародного фонду «Відродження»). На своєму майданчику Форум збирає урядовців, громадських активістів та незалежних дослідників, які спільно аналізують результати роботи МЗС України та Міністерства культури України у сфері публічної та культурної дипломатії. Питання культурної дипломатії висвітлюються у виданні Київського офісу Інституту Кеннана «Агора», зокрема, випуск 16 містить аудит результативності культурної дипломатії України, виконаний представниками громадянського суспільства та української діаспори.

Національний інститут стратегічних досліджень та Київський офіс Інституту Кеннана підготували рекомендації уряду щодо розвитку напрямку культурної та публічної дипломатії України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: