18 січня в Українському кризовому медіацентрі відбулося громадське обговорення на тему: «Імітація чи культурна реформа?», ініціаторами якого виступили Фундація Art Ukraine та Київський офіс Інституту Кеннана. Серед учасників дискусії були  авторка законопроекту про створення гуманітарного фонду України Наталя Заболотна, директорка Київського офісу Інституту Кеннана Катерина Смаглій, депутат Верховної Ради України Євген Рибчинський, голова громадської організації «Культурна Асамблея» Олена Салата та відомий український художник Арсен Савадов.

IMG_2114

За результатами обговорення було оприлюднено відповідну заяву:

«Ми, учасники відкритої дискусії «Імітація чи культурна реформа?», звертаємося до вас і народних депутатів із конструктивними пропозиціями експертного середовища відкликати або не голосувати за законопроект №5491 «Про Український культурний фонд» як невдалий, що не містить ознак реформи і не сприятиме розвитку ані культури, ані гуманітарної сфери України в цілому», – йдеться у заяві. Автори звернення наголошують, що прийняття законопроекту №5491  про Український культурний фонд «на довгі роки заблокує втілення інших реформаторських законотворчих ініціатив» .

IMG_2103

Серед недоліків законопроекту №5491 називають свідоме уникнення громадського обговорення, критичну залежність Фонду від Міністерства культури, мінімальну участь громадськості і незалежних експертів в управлінні фондом, високий відсоток на утримання фонду (16% від надходжень) та дублювання ним у такому вигляді повноважень та функцій Міністерства культури. Якщо у Наглядовій раді Фонду відповідно до законопроекту №3597 має бути 26 членів, то відповідно до №5491  – 9. «Якщо із 9 членів Наглядової ради 6-7 призначені від Адміністрації Президента чи Мінкульту – усі розуміють, які проекти і від кого подані, будуть отримувати у цьому Фонді підтримку», – зауважила Катерина Смаглій, директорка Київського офісу Інституту Кеннана.

IMG_2116

Учасники обговорення припустили, що цей законопроект ініціювали спеціально з метою заблокувати прийняття законопроекту №3597. Останній був зареєстрований у Верховній Раді ще у грудні 2015 року, але досі не винесений на голосування. Законопроект № 5491, зареєстрований у грудні 2016 року, виносять на голосування вже завтра. «Не може виноситися закон, який не пройшов комітетів. Тут його виносять у зал після першого», – заявив народний депутат Євген Рибчинський. «Це змова задля того, щоб у перспективі […] захисти наступну легалізацію азартного бізнесу, і щоб через 2 місяці цей бізнес не мав жодних зобов’язань перед культурою і дитячим спортом», – вважає Наталя Заболотна, культурний діяч, засновник Art Ukraine Foundation.

Наталя Заболотна нагадала, що основна ідея законопроекту №3597 – фінансувати Фонд із акцизів із алкогольного, тютюнового і грального бізнесу, за прикладом Великобританії та Естонії. Фонд щорічно гарантовано отримуватиме від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень. На його утримання витрачатимуть  6% від надходжень. Законопроект пройшов громадське та експертне обговорення, після якого у текст внесли до 200 правок, зокрема положення, що у Наглядовій раді представників громадськості має бути на одного більше, ніж урядових.

Учасники дискусії звернули увагу на те, що за задумом розробників законопроекту №5491, майбутній Український культурний фонд працюватиме “під патронатом дружини Президента України Марини Порошенко”.

Катерина Смаглій зауважила, що такий “патронат” з боку першої леді суперечить найкращим європейським практикам, адже фонд наповнюватиметься за рахунок коштів платників податків. “Україна не повинна ставати в один ряд із такими автократіями як Азербайджан, Туркменістан, Росія, де державна підтримка проектів у сфері культури можлива лише за участі або дружини президента чи прем’єр-міністра”. Катерина Смаглій згадала, що серед усіх пострадянських країн Естонія має найкращий досвід культурної реформи, який необхідно взяти до уваги. Сьогодні Естонія з населенням у 1,3 млн. осіб виділяє на розвиток культури 217 мільйонів євро на рік, порівняно з 80 мільйонами, які має у своєму розпорядженні українське Міністерство культури. Фактично, якщо в Естонії на одного громадянина виділяється 166 євро на рік, то в Україні лише 1,8 євро.

 

Відеозапис дискусії можна переглянути за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=iUA-TzQxICg

Громадське обговорення “Імітація чи культурна реформа?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: