24-25 березня  2017 року Київський офіс Інституту Кеннана взяв участь в експертному обговоренні на тему: «Стратегія щодо Донбасу: зовнішньополітичний, економічний та гуманітарний вимір», яке проходило у рамках Відкритої кафедри зовнішньої політики, безпеки та дипломатії (друга зустріч). Ініціатором заходу виступила голова Комітету у закордонних справах Верховної Ради України Ганна Гопко та дослідницькі установи – Національний інститут стратегічних досліджень, ГО «Інститут суспільно-економічних досліджень», Київський офіс Інституту Кеннана та ГО «Навчальний центр «Громадська ініціатива»».

Donbas

На захід завітали народні депутати, представники уряду, ЗМІ. Відкрили круглий стіл директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін та голова Комітету у закордонних справах ВРУ Ганна Гопко, закликавши всіх учасників «говорити, пропонуючи», а не лише висвітлюючи наявні проблеми щодо Донбасу.

Ірина Геращенко, перший віце-спікер ВРУ та уповноважена Президента України з мирного врегулювання конфлікту у Донецькій та Луганській областях, наголосила на тому, що головними аспектами реінтеграції Донбасу для України мають бути питання безпеки та гуманітарні питання.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука та народний депутат Мустафа Найєм присвятили свої виступи правовому статусу окупованих територій та доцільності прийняття законопроектів «Про тимчасово окуповані території» та «Про відновлення територіальної цілісності».

25 березня, експертне обговорення продовжилось у музейно-виставковому центрі «Музей історії Києва» у вигляді серії бліц-лекцій та дискусій. Борису Бабіну, професору Інституту міжнародних відносин Київського національного університету, вдалося зацікавити аудиторію багатовимірними міжнародно-правовими та внутрішньополітичними аспектами встановлення факту окупації Криму та частини територій Луганської та Донецької областей. Дискутивною виявилась тема дерогації України від Європейської конвенції про права людини на підконтрольній території зони АТО та на лінії розмежування.

Голова «Бюро комплексного аналізу та прогнозів» Сергій Дяченко, розкриваючи особливості енергетичної політики України, запропонував своє бачення вирішення проблеми енергоносіїв у зв’язку з окупацією територій, багатих на антрацитове вугілля: переходити на вугілля газової групи та, відповідно, переоблаштовувати устаткування для використання цього виду енергоносія.

Експерт-міжнародник Національного інституту стратегічних досліджень Галина Яворська розкрила тему «Донбас в українському інформаційному полі та дискурсі», викликавши продовження обговорень цієї проблематики аудиторією навіть на перерві.

Не менше запитань та зацікавлення викликав виступ Олександри Дворецької, яка на досвіді діяльності БФ «Восток-SOS» показала своє бачення гуманітарного виміру стратегії щодо Донбасу, сконцентрувавшись на таких проблемах: захист людей, забезпечення їхніх прав та задоволення потреб, забезпечення лояльності до України.

Завершальним спікером заходу став Дмитро Ткаченко, який поділився результатами соціологічних досліджень ГО «Аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас»» щодо особливостей свідомості та ідентичності жителів підконтрольної та непідконтрольної територій Донецької області.

У свою чергу, під час дискусій представники Київського офісу Інституту Кеннана мали можливість поділитися з колегами своїми враженнями від проекту «Підвищення компетентності переміщених ВНЗ та сприяння молодим лідерам Донбасу», який проводився за підтримки проекту Української Ініціативи з Підвищення впевненості (фінансованого Агенством США з міжнародного розвитку). 

Так, відкрита кафедра, присвячена стратегії щодо Донбасу, стала, крім іншого, майданчиком для обговорень сьогоденних реалій переміщених ВНЗ України. Київський офіс Інституту Кеннана запропонував представникам державних установ, громадських організацій, освітніх інституцій у якості одного із напрямків реалізації стратегії з реінтеграції Донбасу поширення партнерства та кооперації з викладацькими та студентськими колективами переміщених ВНЗ.

Матеріал підготовлено Марією Кравченко 

«Стратегія щодо Донбасу: зовнішньополітичний, економічний та гуманітарний вимір»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: