25 квітня 2017 року TRUMAN Agency та Інститут світової політики провели дискусію «Міжнародне співробітництво в оборонній промисловості: виклики та ризики» у рамках презентації щоквартального аналітичного звіту «Аудит зовнішньої політики України. Індекс відносин».Захід пройшов у Національному військово-історичному музеї України ща участі представників РНБО, Збройних Сил України, Укроборонпрому, Міноборони, українських експертів та іноземних дипломатів.

Текст дослідження англійською мовою доступний за посиланням https://drive.google.com/file/d/0B_mp0v6tWhA3V0wwZVBqZTdySUk/view

Вікторія Закревська, представниця Truman Agency, презентувала Індекс відносин між Україною, Росією, Китаєм, США та ЄС.  Аудит, що був проведений за період січень-березень 2017 року, містить аналіз та моніторинг подій у зовнішній політиці України. Експерти оцінили стан відносин між Україною та чотирма зазначенима гравцями за 10-бальною шкалою на основі аналізу хронології та оцінки всіх подій, що  мали негативний або позитивний вплив на розвиток цих відносин.

Згідно дослідження, за вищеозначений період індекс відносин між Україною та ЄС зменшився на 12 пунктів (від +63 до +52). На це вплинули такі негативні чинники, як невдоволення ЄС змінами у законі про електронне декларування та гальмування створення антикорупційних судів і зовнішнього аудиту НАБУ. Відносини зі США та Китаєм поступово набувають позитивного значення, хоча й не так стрімко, як цього хотілося б.

Російський напрям відносин залишається стабільно негативним, хоча в останній час Україна спромоглася «відібрати» у Росії частину балів на свою користь завдяки поданню позову проти Росії в Міжнародний суд ООН в Гаазі. Взагалі, саме міжнародне право – це та сфера, на яку в Україні покладають найбільших сподівань для відстоювання позицій, пошуку справедливості після агресії Росії.

Антон Міхненко та Володимир Бадрак з Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння, відзначили ряд негативних та позитивних змін у сфері військово-технічного співробітництва (ВТС).

Говорячи про послідовність дій України у галузі ВТС, Бадрак відзначив, що інколи Україна демонструє нездатність виконати вже прийняті рішення, що стримує партнерів. Експерт навів приклади невиконання Україною вже взятих на себе зобовязань під час переговорів з Францією та Туреччиною. Експерт вважає, що Україна фактично втрачає Францію як потужного партнера у галузі військово-технічного співробітництва, що підтверджує рішення Франції від 18 квітня цього року не проводити спільну українсько-французьку комісії з питань ВТС. Так само Україна ризикує втратити й Туреччину та перетворитися на непередбачуваного, ненадійного партнера в сфері ВТС.

Водночас, наголосив Бадрак, багато хто у Києві побоюється, що занадто великий імпорт військової техніки в ході розпочатого переозброєння армії може стати загрозою для українського ОПК.

Представник Генштабу Генадій Коваленко наголосив, що кожен проект у сфері військово-технічного співробітництва спрямований на вдосконалення та збільшення військової сили України. Питання оснащення військ сучасними озброєнням та військовою технікою цілком залежить від того, наскільки злагоджено та правильно буде діяти державний механізм у контексті створення  внутрішніх умов для ефективного використання всіх наявних ресурсів та можливостей. Експерт наголосив на необхідності створення агентства, яке б забезпечувало формування військово-технічної політики у сфері оборонно-промислового будівництва та здорового конкурентного середовища й єдиних прозорих правил гри державного оборонного замовлення.

Експерт також закликав лібералізувати умови для інвестицій у оборонну  галузь та забезпечити правові умови, які б створювали рівні можливості для участі у державних замовленнях та закупівлі державним та іноземним партнерам.

Заступник генерального директора із зовнішньоекономічної діяльності Державного концерну “Укроборонпром” Денис Гурак розповів, що впровадження стандартів НАТО у виробництво та розробку нової техніки, сумісної з озброєнням та військовою технікою країн-членів Альянсу, є одним із пріоритетних напрямків розвитку та реформування Державного концерну “Укроборонпром”.

За його словами, за останні роки “Укроборонпром” суттєво поглибив співпрацю з Альянсом, відкрив офіс дорадчої підтримки з боку Північно-Атлантичного Альянсу, а в майбутньому планує за підтримки представників НАТО в Україні створити на базі Концерну тренінговий центр для всіх українських фахівців сектору безпеки та оборони.

“Укроборонпром” також розробив стратегію реформування ОПК України, яка передбачає внутрішній і зовнішній аудит відомства, що дозволить отримати об’єктивний погляд на Концерн з боку провідних міжнародних експертів, сфокусуватися на ефективному використанні ресурсів, впровадити міжнародні стандарти управління та систему звітності, й, відповідно, залучити нових інвесторів, захистити самі інвестиції та створити унікальну ринкову пропозицію.

Міжнародне співробітництво України в оборонній промисловості: виклики та ризики

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: