6 травня у місті Загреб Європейський музейний форум (ЄМФ) оголосив переможців конкурсу Кращий музей Європи (EMYA). Церемонія вручення нагород проходила в рамках ювілейної сорокової конференції ЄМФ – найстаршої музейної організації Європи, заснованої 1977-го року завдяки візіонерській діяльності відомого експерта у сфері історичної спадщини Кеннета Хадсона. Форум працює під егідою Ради Європи та актуалізує діяльність та суспільне значення музеїв, а також підтримує їхні інноваційні проекти, що посилюють зв’язок музеїв з широкими аудиторіями відвідувачів.

За рішенням міжнародного журі, премію Найкращий музей Європи здобув Женевський етнографічний музей (Musée d’ethnographie de Genève – MEG).

Заснований більше ста років тому, упродовж останнього десятиліття MEG повністю переосмислив свою місію та підхід до роботи з аудиторією. У своїй діяльності музей дотримується двох принципів: мультидисциплінарність та мультикультуралізм. Величезна етнографічна колекція MEG майже повністю оцифрована і доступна на музейному сайті. Музейні артефакти експонуються у найбільш неупереджений спосіб, без нав’язування відвідувачам точок зору музейних кураторів, а заохочуючи публіку до роздумів та власних висновків. Міжнародне жюрі було особливо вражене відданістю музею питанням захисту та підтримки культурного розмаїття, збереження спадщини різних культур та донесенні інформації про них найширшим аудиторіям.

Меморіал ACTe – Карібський Центр експресії та пам’яті про работоргівлю та рабство (Гваделупа, Франція) здобув цьогорічну премію Ради Європи.

Унікальність меморіалу ACTe полягає у його місцезнаходженні за межами «звичайної» Європи, а також у спроможності музею актуалізувати й “осучаснити” тему рабства шляхом підняття тем прав людини та торгівлі людьми. Цей музей є місцем живої пам’яті, він розповідає хронологію історії рабства та є місцем емоційного діалогу з відвідувачами. Велике місце в експозиції музею приділено питанням опору расизму.

Нарешті, одна з найпрестижніших премій форуму – нагорода імені засновника ЄМФ Кеннета Хадсона – була вручена Єкатеринбурзькому музею першого президента Росії Бориса Єльцина.  

Музей сміливо розкриває складні й найважливіші етапи сучасної історії – від розпаду Радянського Союзу до народження нової Росії. Без глорифікації та надмірного драматизму експозиція музею розгортається у семи експозиційних залах, присвячених критичним рішенням та моментам життя Президента Бориса Єльцина.

Нагорода Кеннета Хадсона є надзвичайно престижною відзнакою, яка вручається музеям за «незвичне, сміливе та суперечливе досягнення, яке кидає виклик традиційній ролі музею в суспільстві».  Музей Бориса Єльцина, як зазначено у дипломі, було відзначено за високий рівень мультимедійності, вражаючий дизайн експозиції, широку програмну та освітню діяльність, включно з проведенням та заохоченням суспільної дискусії щодо тем демократії та свободи.

Відкрий у 2016 році, музей Бориса Єльцина майже одразу опинився у центрі гарячих дискусій. Режисер Нікіта Міхалков заявив, що в музеї – цитата – «відбувається вакцинація знищення національної самосвідомості дітей” і що програму музею необхідно скорегувати. Одразу після вручення музею нагороди Кеннета Хадсона Міхалков порівняв її з “залізним хрестом Вермахту”.  

Церемонія вручення нагороди Кращий музей Європи – 2018 відбудеться у Варшаві, в музеї історії польських євреїв «Полін», який став переможцем даного конкурсу у 2016 році.

Матеріал підготувала Катерина Смаглій, директор Київського офісу Інституту Кеннана, Національний кореспондент Європейського музейного форуму в Україні

Cвобода, демократія та мультикультуралізм – головні теми кращих музеїв Європи 2017 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: