9 жовтня 2017 року в Українському кризовому медіа центрі відбувся брифінг «День народження Нємцова: Україна пам’ятає», присвячений Дню народження російського опозиціонера, великого друга України Бориса Нємцова, якому цього дня мало б виповнитись 58 років.

Відкриваючи захід, директор Київського офісу Інституту Кеннана Катерина Смаглій наголосила на тому, що «Україна пам’ятає підтримку Бориса Нємцова під час Помаранчевої революції та Революції Гідності, про організовані ним Марші миру по всій Росії, про його рішуче засудження Кремля за анексію Криму та військову агресію на Донбасі та збір доказів військової присутності Росії на Сході України.”

Учасники брифінгу вшановали пам’ять про Бориса Нємцова та закликали відкрити в Києві вулицю його імені. Сьогодні, коли пам’ять про Бориса Нємцова усіляко знищується в Москві – про що свідчить факт зриву меморіальної дошки з будинку Нємцова всього за кілька днів після її встановлення,  українські громадські активісти та політики хотіли б закликати київську владу та громаду перейменувати вулицю іменем Бориса Нємцова та створити сквер його імені в Печерському районі столиці.

До слова був запрошений друг Бориса Нємцова, міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Він розповів, як у 1997 р. познайомився на міжпартійному підґрунті з політиком першої демократичної хвилі в Росії, соратником Бориса Єльцина – Борисом Нємцовим, який ще наприкінці 90-х рр. ХХ ст. висловлював думку про те, що «Росія і Україна мають бути друзями і партнерами. Але це можливо тільки за умов, якщо в обох країнах будуть демократичні режими. Якщо ж в одній з країн буде встановлений тоталітаризм, відбуватиметься агресія по відношенню до іншої країни». Зрештою, Остап Семерак нагадав, що Борис Нємцов був убитий саме під час його активного процесу збору фактів, що підтверджували військову агресію Росії на Сході Україні, про що ми маємо пам’ятати.

 

Наступними на брифінгу виступили народні депутати України Світлана Заліщук та Сергій Лещенко, які також підтримували дружні стосунки з Борисом Нємцовим і входили до так званого кола «молодих, післямайданних» друзів російського опозиціонера.  Світлана Заліщук зазначила: «Символічно, що Україна відзначає День народження Бориса Нємцова. Бо ми боремося не з російським народом, не з Росією, а ми захищаємося конкретно від режиму Володимира Путіна! І нам важливо це пам’ятати. Зберігати пам’ять про Бориса Нємцова потрібно не просто поодинокими заходами, тому ми закликаємо мера Віталія Кличка перейменувати вулицю або сквер у Києві його іменем».

У свою чергу, Сергій Лещенко відзначив роль Бориса Нємцова як медіатора революційних хвиль під час Революції троянд у Грузії та Помаранчевої революції в Україні.

Передаючи слово наступним виступаючим, Катерина Смаглій, модератор брифінгу, підкреслила: «У продовження думки про те, що ми боремося не з російським народом, потрібно наголосити, що українське громадянське суспільство та російське громадянське суспільство мають бути об’єднані! Передаємо слово представникам російської опозиції тележурналісту Євгенію Кисельову та директору Дому вільної Росії Григорію Фролову».

Зі слів журналіста Євгенія Кисельова, який був знайомий з Борисом Нємцовим з 1991 року, цей російський політик являв собою «дивовижний феномен», бо він відносився до унікальної генерації особистостей, які «вміють бути добрими і політиками, і людьми. А такі люди точно заслуговують на те, щоб їм встановлювали пам’ятники, їхніми іменами називали вулиці і сквери!»  – наголосив Євгеній.

Директор Дому вільної Росії в Києві Григорій Фролов подякував українській спільноті за ініціювання вшанування пам’яті Бориса Нємцова. Адже в Росії це практично неможливо: пам’ятну табличку на будинку, де жив Нємцов, знищили менш, ніж за добу, а влада Москви регулярно зачищає міст, на якому було вбито Бориса, від квітів та пам’ятних знаків на честь Бориса.  “Цей міст взагалі планують закрити на реконструкцію саме для того, щоб знищити пам’ять про трагічну подію, яка на ньому відбулася,” – зазначив Фролов.

Останньою на брифінгу виступила Наталія Заболотна, ініціатор суспільної інвентаризації в Україні та  створення реєстру історичних та культурних пам’яток в рамках платформи «SOS-майбутнє». Вона зазначила, що Борис Нємцов завжди підтримував український народ і його майбутнє, тому ми не маємо залишатися осторонь вшанування його пам’яті, а виступити  з ініціативою створення концептуального скверу демократії, заснованого на честь Бориса Нємцова.

Завершився брифінг словами Катерини Смаглій про те, що «Україна пам’ятає – і діє! Сквер Нємцова в Києві буде не лише місцем пам’яті, але й творення нових сенсів і візій європейської України, яку так підтримував і любив Борис все своє життя!».

День народження Нємцова: Україна пам’ятає!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: