29 січня 2018 року Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні та Європейська асоціація з інтерпретації спадщини провели Міжсекторальний круглий стіл «Європейський та український рік культурної спадщини 2018». У роботі круглого столу взяли участь представники Міністерства культури України, Українського центру культурних досліджень, Міністерства закордонних справ України, Представництва ЄС в Україні та Київського офісу Інституту Кеннана.

У вступному слові пані Юлія Федів, керівник  Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні, нагадала, що 7 грудня 2017 року в Мілані під гаслом «Наша спадщина: де минуле зустрічається з майбутнім» офіційно було розпочато Європейський рік культурної спадщини, який має сприяти відновленню зв’язку між громадянами та їхнім європейським корінням, а також заохотити їх дивитися на культурну спадщину як на живий матеріал, на суспільний ресурс для їхнього майбутнього.

Основні завдання року – підвищити обізнаність про позитивний внесок культурної спадщини Європи в економіку, суспільство, туризм, зайнятість населення, стосунки з третіми країнами, культурне різноманіття, соціальну інтеграцію та міжкультурний діалог.

Більше інформації про Європейський рік культурної спадщини 2018 можна знайти на сайті Єврокомісії: https://europa.eu/culrural-heritage/about

Міжсекторальний круглий стіл фактично був присвячений питанням практичного впровадження Європейського року культурної спадщини в Україні як українського року культурної спадщини.

Пані Федів нагадала, що восени 2017 року в Івано-Франківську було проведено конференцію «Український та Європейський рік культурної спадщини», учасники якої надали наступні рекомендації Міністерству культури України та іншим стейкхолдерам:

  • розробити детальний план проведення року культурної спадщин, який складався б з практичних заходів та проектів;
  • створити ефективний механізм співпраці між усіма задіяними органами центральної влади в управлінні культурною спадщиною, і зокрема проведенні року культурної спадщини;
  • осучаснити законодавство у відповідності до нових умов та методик управління культурною спадщиною;
  • оновити, наповнити та провести моніторинг реєстру об’єктів культурної спадщини;
  • сприяти широкій популяризації Європейського та українського року культурної спадщини.

Звертаючись до учасників заходу скайп-зв’язком з Брюселю, пані Катерина Магнант, голова Цільової групи Європейського року культурної спадщин 2018, зауважила, що Європейський Союз вирішив повністю присвятити 2018 рік висвітленню теми культурної спадщини задля відзначення її краси й розмаїття:

«Культурна спадщина Європи – це наше спільне багатство, спадок, який перейшов до нас від попередніх поколінь європейців і який ми залишимо тим, хто прийде після нас. Це унікальний фонд знань, спогадів та краси. І це чудовий прояв нашої ідентичності. Культурна спадщина також робить дуже важливий внесок у наше суспільство та наші громади. Вона зближує нас. Це джерело робочих місць – безпосередньо для 300 тисяч людей в ЄС, а також, опосередковано, для 7 мільйонів людей, що працюють у сфері туризм, безпеки, інтерпретації тощо. Інакше кажучи, культурна спадщина – це ресурс не лише для сьогодення, але й для майбутнього,” – зазначила представниця ЄС.

Вона також підняла питання покращення політики в галузі збереження культурної спадщини: «Ми вважаємо, що політика в області спадщини повинна виходити далеко за межі її простого збереження, захисту та популяризації. На те є декілька причин. По-перше, європейська культурна спадщина дедалі більше піддається екологічним та економічним ризикам пошкоджень або руйнувань, що виходять за рамки державних кордонів. Управління цими ризиками вимагає реалізації спільних і узгоджених ініціатив не лише між різними міністерствами однієї держави, але також і на рівні ЄС, між різними країнами та різними міжнародними організаціями. По-друге, культурна спадщина є ресурсом для багатьох галузей, таких як туризм та регіональний розвиток; саме тому співпраця між відповідними міністерствами дозволить максимально використати можливості культурної спадщини та отримати чималі вигоди».

Під час свого виступу пані Катерина Смаглій, директор Київського офісу Інституту Кеннана, проінформувала про хід підготовки до Четвертого форуму культурної дипломатії, який відбудеться у червні 2018 року в Києві. Пані Катерина повідомила, що до роботи форуму долучаться експерти з Міжнародного музейного форуму та загальноєвропейської федерації асоціацій «Європа Ностра», створеної з метою популяризації і захисту культурної спадщини та природного середовища Європи.  Всім присутнім було запропоновано приєднатися до роботи форуму та наповнення його програми, а також підготувати публікації до журналу Київського офісу Інституту Кеннана «Агора», присвячені збереженню культурної спадщини та розвитку культурної дипломатії.

Міжсекторальний круглий стіл «Європейський та український рік культурної спадщини 2018» виявився ефективним заходом з ініціювання міжвідомчого діалогу між усіма задіяними органами центральної влади, а також громадськими культурними організаціями, щодо ефективнішого проведення Європейського року культурної спадщини в Україні.

Відеозапис круглого столу за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=btEusDRzKSs

 

Міжсекторальний круглий стіл «Європейський та український рік культурної спадщини 2018»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: